2017 Veri Merkezi Altyapısı Trendleri

"2016'da, küresel makro trendler sektörü önemli ölçüde etkiledi. Bulut yenilikleri ve sosyal sorumluluk ön plana çıktı.

Genel 19.12.2016, 14:15 19.12.2016, 14:15
2017 Veri Merkezi Altyapısı Trendleri
"2016'da, küresel makro trendler sektörü önemli ölçüde etkiledi. Bulut yenilikleri ve sosyal sorumluluk ön plana çıktı. Bulut bilişim BT faaliyetlerine daha fazla entegre oldukça, işletmeler yeni veri hacimlerini yönetmek zorunda kalacağı için odak noktası temel kritik altyapıyı geliştirmek olacak. 2017'de BT profesyonellerinin, veri merkezi tesislerinin önümüzdeki yıllarda da çevik ve esnek kalmasını sağlamak için bu tesisleri gelecekteki gelişmelerden etkilenmeyecek hale getirmeye çalışacağına inanıyoruz." Vertiv Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölge Başkanı Giordano Albertazzi

 

Daha önce Emerson Network Power olarak tanınan Vertiv, bugün 2017'de görülmesi beklenen yedi veri merkezi altyapı trendini duyurdu. 2017'de veri merkezi ekosistemini şekillendirecek altyapı trendleri şu şekilde sıralanıyor:

  • Altyapı, en ileri düzey bağlantıya uyum sağlamaya çalışıyor: Dağılmış BT ve endüstriyel Nesnelerin İnterneti (IIoT), BT kaynaklarını kullanıcılara ve endüstriyel süreçlere yakınlaştırıyor. Veri merkezi, satış noktası ve envanter yönetimi gibi uygulama ve hizmetlerin dağıtımının merkezinde kalsa da internete bağlı sensörler ve cihazların kullanımı arttığı ve uzaktaki kullanıcıların bilgilere daha hızlı bir şekilde erişmesi gerektiği için ağ hücrelerinin ve mikro veri merkezlerinin sayısıyla beraber önemi artıyor. Kuruluşlar, bu değişikliklere uyum sağlamak için hızlı dağıtımı, daha fazla standartlaştırmayı ve dağılmış BT merkezlerinde uzaktan yönetimi destekleyen önceden yapılandırılmış mikro veri merkezi çözümlerini tercih edecek. Standartlaştırma ve modülerlik, hem dağılmış BT merkezlerinde hem de büyük veri merkezlerinde önemli hale geliyor.

  • Termal yönetim sürdürülebilir hale geliyor: Veri merkezi soğutma, son beş yılda diğer veri merkezi sistemlerinden daha fazla değişim gösterdi. Enerji maliyetlerini azaltmak amacıyla, "maksimum soğutma" sunmaya odaklanan geleneksel yaklaşımlar, ısıyı olabildiğince verimli bir şekilde gidermeye odaklanan daha modern yaklaşımlarla değiştirildi. Gelişmiş ekonomizör teknolojilerinin daha fazla kullanılması ve akıllı termal kontrollerin giderek daha fazla gelişmesi, 1.2 altı PUE'leri destekleyen son derece esnek termal yönetim stratejilerine imkan tanıdı.

  • Güvenlik sorumlulukları veri merkezi yönetiminde etkili oluyor: Güvenlikle ilgili haberlerin büyük çoğunluğuna veri ihlalleri konu olsa da güvenlik, veri merkezi kullanılabilirliğinde de bir sorun haline geliyor. 2016 Ponemon Institute Veri Merkezi Kesintilerinin Maliyeti çalışması, çalışmaya konu olan veri merkezi kesintilerinin yüzde 22'sine siber saldırıların neden olduğunu gösteriyor.

  • DCIM değerini kanıtlıyor: DCIM, hem çözebildiği sorunlar hem de giderek daha karmaşık hale gelen veri merkezi ekosistemini yönetme becerisi sayesinde değerini artırmayı devam ediyor. Geleceği düşünen operatörler; yönetmeliklere uyum, Bilgi Teknolojisi Altyapı Kitaplığı (ITIL) ve karma ortamların yönetimi gibi veri merkezi zorluklarıyla başa çıkmak için DCIM'yi kullanıyor. Son olarak ortak yerleşim sağlayıcıları, DCIM'nin müşteriye göre maliyet analizi yapmak ve müşterilerinin varlıklarını uzaktan görebilmesini sağlamak için kullanılabilecek değerli bir araç olduğunu düşünüyor.

  • Kurşun asit akülerin alternatifleri kullanılabilir hale geldi: Operatörler geleneksel valf regüleli kurşun asit (VRLA) akülerin kaplama alanını, ağırlığını ve toplam maliyetlerini azaltmaya çalışırken, veri merkezi güç sistemlerindeki zayıf halka için yeni çözümler ortaya çıkıyor. Bunlardan en parlak olanı lityum iyon aküler. Düşen fiyatları ve sürekli olarak geliştirilmeye devam eden kimyasal yapıları ve üretimleriyle lityum iyon aküler, veri merkezi için uygun bir seçenek haline geliyor ve sıra ve oda düzeyinde gereksinimleri karşılayacak şekilde ölçeklendiriliyor. Bu akü teknolojisi daha önce kullanıma sunulmuş olsa da gelişen ekonomik avantajları, veri merkezi sektöründe daha fazla ticarileştirme çabasını teşvik etti.

  • Veri merkezi tasarımı ve dağıtımı daha entegre hale geliyor: Bağlı sensörlerden ve cihazlardan gerçek zamanlı verilerin merkezi olarak toplanmasını ve analiz edilmesini sağladıkları için mevcut ağ hücreleri ve uzaktaki BT merkezlerinin önemi arttı. Bu nedenle, bu konumlar güç ve soğutma koşullarının yeterli olduğundan emin olmak için yeniden değerlendirilecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@