İnsan Davranışlarının Yüzde 93'ü Önceden Tahmin Edilebilir Nitelikte

Mobil Pazarlama Birliği (Mobile Marketing Association / MMA) Türkiye’nin davetlisi olarak ülkemizi ziyaret eden Blis İçgörü Departmanı Yöneticisi Alex Wright, mobil cihazlardan paylaşılan lokasyon verilerinin doğru kullanımıyla, tüketici davranışlarının önceden tahmin edilebileceğini söyledi.   Alex Wright MMA Forum İstanbul’da, “Konum Verilerinin Gücünü Kullanmak” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Analiz 21.12.2018, 13:08 21.12.2018, 13:08
İnsan Davranışlarının Yüzde 93'ü Önceden Tahmin Edilebilir Nitelikte
Mobil Pazarlama Birliği (Mobile Marketing Association / MMA) Türkiye’nin davetlisi olarak ülkemizi ziyaret eden Blis İçgörü Departmanı Yöneticisi Alex Wright, mobil cihazlardan paylaşılan lokasyon verilerinin doğru kullanımıyla, tüketici davranışlarının önceden tahmin edilebileceğini söyledi.

 

Alex Wright MMA Forum İstanbul’da, “Konum Verilerinin Gücünü Kullanmak” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Sunumunun başında İstanbul’daki gezi izlenimlerinden kısaca bahseden Wright, “İstanbul’a geldiğimde ilk olarak TripAdvisor’ı kullandım. Ancak açıkçası, sadece “Görülmesi gereken 5 yer” verisinden yararlansaydım, pek çok önemli yeri göremeyecektim” dedi. Lokasyon verisine göre bakıldığında görülmesi gereken 5 lokasyonun sıralaması farklı sonuç verdi.

Çalıştığı kurum Blis’in lokasyon bazlı verileri ve içgörüleri, pazarlama alanında etkin şekilde kullandığını anlatan Alex Wright, “Pazarlamacılar olarak bakış açımız üç noktaya odaklanıyor: sosyal veri, yani insanlar ne gösteriyor. Araştırma verileri, yani ne diyorlar ve gözlemleme verileri, yani ne yapıyorlar” şeklinde konuştu.

İnsan Karşısındakinin Duymak İsteğini Söyler, Araştırma Kendi Duymak İstediğini Duyar

Alex Wright, devamında şunları söyledi: “Araştırmalarda insanlar genellikle karşısındakinin duymak istediğini düşündüğü şeyleri söyler. Ne kadar tarafsız görünse de bu araştırmaların belli bir hedefi vardır ve duymak istediklerini alırlar. Oysa kullanıcıların mobil cihazlarından gönüllü paylaştıkları lokasyon verilerini, hedeflenebilir, ölçülebilir ve gerçek zamanlı kullanmak, davranışları tahmin etmeyi sağlar. Bu verileri takip ederek hareket verisini alırız ve hedef kitlemizin profilini çıkarabiliriz. Ancak unutulmaması gereken bir diğer konu var: İnsan davranışları tahmin edilebilirdir, fakat kararlar değildir.”

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@