Cepten Alışveriş E-ticaretin Yarısını Geçti

Elektronik ticaretin yükselen segmenti “mobil ticaret”in Türkiye’deki hızlı tırmanışı sürüyor. Performans pazarlama teknolojileri şirketi Criteo’nun 2016’nın ilk yarıyılını içeren “Mobil Ticaretin Durumu” raporuna göre, Türkiye’de cepten alım satımlar e-ticaretin yüzde 51’ine ulaştı.

Teknoloji 15.11.2016, 16:05 15.11.2016, 16:05
Cepten Alışveriş E-ticaretin Yarısını Geçti
Elektronik ticaretin yükselen segmenti “mobil ticaret”in Türkiye’deki hızlı tırmanışı sürüyor.Performans pazarlama teknolojileri şirketi Criteo’nun 2016’nın ilk yarıyılını içeren “Mobil Ticaretin Durumu” raporuna göre, Türkiye’de cepten alım satımlar e-ticaretin yüzde 51’ine ulaştı.Criteo’nun Türkiye özelinde verilere de yer verdiği “2016 İlk Yarıyıl: Mobil Ticaretin Durumu” başlıklı raporunu yayınladı. Mobil ticaretin, müşteri deneyimini en önemli öncelik yapan lider e-ticaret şirketlerinin e-ticaret satışlarının yüzde 50’sini sağladığını gösteren Criteo raporu, mobilin artık “perakendecilerin olmazsa olmazı” olduğuna dikkat çekiyor. Rapor’a göre, Türkiye’deki lider e-ticaret şirketleri için bu oran yüzde 51 ile tüm ticaretin yarısını geçti.

Criteo’nun toplamda 720 milyar dolar yıllık küresel satışa karşılık gelen 1.7 milyar bireysel e-ticaret işlemini temel alarak analiz ettiği kişisel verilere dayanan rapordaki ana konular şu şekilde sıralanıyor:

– Dünya genelinde mobil satın alma işlemleri, tüm e-ticaret işlemlerinin yüzde 39’unu oluşturuyor. Şimdiden Japonya ve İngiltere gibi pazarlarda e-ticaret işlemlerinde mobilin payı yüzde 50’yi aştı.

– Amerika’daki lider e-ticaret perakendecilerin satışlarında mobilin payı yıllık yüzde 30 artışla yüzde 50’ye ulaşırken, Türkiye’deki lider e-ticaret şirketleri için bu oran yüzde 51. Mobil satın almaların Türkiye’deki tüm e-ticaret işlemlerindeki payı ise yüzde 31’e ulaştı.

– Mobil satın alma işlemlerinin başında moda ve lüks mallar yer almaya devam ediyor. Ancak yıllık yüzde 23 artışla spor ürünleri en fazla yükseliş gösteren kategorilerden.

– Mobil uygulamalar üzerinden yapılan satın almalar tüm mobil ticaret işlemlerinin yüzde 54’ünü oluşturuyor.

– Ayrıca mobil uygulamalar üzerinden ürün inceleyen kullanıcılar, mobil sitelere göre 3 kat daha fazla satın alma yapıyor.

– Mobil ticarette daha deneyimli ve müşterilerine doğru zamanda doğru ürün önerisi yapan perakendeciler, mobil ticarete yeni olan perakendecilere göre mobil sitelerde yüzde 39, mobil uygulamalarda ise yüzde 90 daha fazla dönüşüm sağlıyor.

Raporun sonuçlarını değerlendiren Criteo Gelişen Pazarlar Yönetici Direktörü Dirk Henke, “Akıllı telefonların yükselişi ile tüketicilerin alışveriş davranışları değişti ve perakendecilerin bu değişime ayak uydurması gerekiyor” dedi ve ekledi:

“Tüm cihazlar üzerinden iyi bir mobil müşteri deneyimi sunmak, perakendecilerin e-ticaret ve mobil ticaret açısından büyümeleri ve gelecekte işletmelerinin sürdürülebilirliği için kritik öneme sahip. İyi bir mobil deneyim sadece insanlara mobil uyumlu bir web mağaza sunmaktan ibaret değil; mobil müşterilerinizin ihtiyaçlarını anlamakla ilgili. Bu yüzden mobil ticarette deneyimli oyuncular rekabette daha önde.”


Kaynak: DHA

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@