Müşteri Deneyiminde DaVinci Etkisi

Verint ve Türkiye iş ortağı Sistaş, basın sponsorluğunu Nice Medya'nın üstlendiği etkinlikte, müşterileri ile boğaziçinin keyifli ortamında buluştu.

Teknoloji 25.11.2022, 10:53 29.12.2022, 10:33 Eylem gün

Müşteri deneyimini iyileştirmek için teknolojiler sunan Verint ve Türkiye iş ortağı Sistaş, 29 Kasım'da Four Seasons Hotel'de, basın sponsorluğunu Nice Medya'nın üstlendiği etkinlikte müşterileri ile bir araya geldi. Banka, sigorta, sağlık, telekomünikasyon ve sağlık gibi birçok sektörde, müşteri deneyimini geliştirmek ve iyileştirmek için çözümleri uygulanan Verint, Türkiye'deki en büyük partneri Sistaş ile birlikte gerçekleştirdiği etkinlikte; yapay zekâ teknolojileri ile ses biyometrisi ve dolandırıcılık önleme çözümlerini anlattı.

Verint Ülke Müdürü Barış Özdemir 2022 yılında Türkiye’de bu alanda yatırımların arttığına dikkat çekti. Four Seasons Hotel İstanbul Bosphorus’da gerçekleştirilen  “Müşteri Deneyiminde Da Vinci Etkisi” etkinliğinde bir konuşma yapan Barış Özdemir “Dijital dönüşümle birlikte artan etkileşimin en efektif şekilde nasıl yönetileceği, çağrı merkezi yöneticilerinin en önemli konusu halini aldı” dedi. 

Yüksek hacimli etkileşimin sadece iş gücünü artırarak yönetmenin mümkün olmadığını vurgulayan Özdemir,  Türkiye pazarında 2022 yılında Verint’in en çok talep aldığı teknolojik ürünler hakkında şu bilgileri verdi: 

"Ses Biyometrisi ve Dolandırıcılık Önleme Çözümlerine İlgi Artacak"

“Verint, Türkiye pazarında 2013 yılından beri müşteri etkileşimi ve siber güvenlik teknolojileri alanında faaliyet gösteriyor. 2022 yılında müşteri analitiği ve toplam kalite çözümlerimizle, birçok kurumun dijital dönüşüm yolculuğuna rehberlik ettik. One Workforce çözüm ailemiz ile dağıtık yapıdaki iş gücünün doğru zamanda ve yüksek verimlilikle iş süreçlerine dahil olmasına imkan tanıdık. Özellikle pandemi sonrası oluşan dağıtılmış iş gücünün en etkin şekilde yönetilmesini sağladık. Ses biyometrisi ve Fraud çözümlerimizle ile çağrı merkezlerinde güvenlik açıklarını en aza indirdik. Bankaların gündeminde 2022 yılında daha çok dolandırıcılık önleme çözümleri vardı. Pazar bu alanda büyümesini sürdürecek”

Sistaş Ürün ve Yeniliklerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kerem Çadırcı ise Verint Ses Biyometrisi ve Dolandırıcılık çözümünün, çağrı merkezlerine gelen aramalar üzerinde ciddi bir güvenlik katmanı sağladığını vurguladı. Kerem Çadırcı sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Çağrı merkezini arayan kişinin daha önce oluşturulan ses imzası ile karşılaştırılarak ilgili kişi olup olmadığı ilave bir güvenlik sorusuna ihtiyaç duyulmadan tespit ediliyor. Verint’in çözümü sayesinde;  aynı anda gelen binlerce çağrı,  mevcut dolandırıcılık listesindeki kişiler ile karşılaştırılıyor ve sahte arama yapan dolandırıcılar kolaylıkla tespit ediliyor. Böylece, müşteri deneyimini sağlanırken güvenlikten de ödün verilmemiş olur. Örneğin bir bankaya gelen milyonlarca çağrı içinden çok kısa bir sürede belirli sayıdaki dolandırıcılık araması kolayca otomatik olarak ayıklanabiliyor.”

BT profesyonellerinin yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte 2022 yılını değerlendiren Barış Özdemir,  2023 yılına dair öngörülerini ve Verint’in gelecek yıl hedeflerini ise şöyle özetledi:

"2023, çağrı merkezlerinde yapay zeka teknolojilerinin bir çok segmentte daha çok kullanılmaya başlandığı bir yıl olacak. İşin özünde müşterilerinin ne dediğini anlayan bir robot bize ne yapmamız gerektiği ile ilgili ipuçları verecek.

"Ses Biyometrisi İşletme Maliyetlerini Düşürüyor"

Sistaş Ürün ve Yeniliklerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kerem Çadırcı “Müşteri Deneyiminde Da Vinci Etkisi” etkinliğinde sektör temsilcilerinin sorularını da yanıtladı. Çadırcı,  2022 yılında ses biyometrisi alanında hayata geçirdikleri başarılı projelere dair şu bilgileri verdi: 

“İş ortağımız Verint’in analitik çözümleri ile bankaların çağrı merkezlerine yönelik ses biyometrisi alanında başarılı birçok proje gerçekleştirdik ve dolandırıcıların önüne set çektik. Biyometrik teknolojiler, retina veya iris gibi benzersiz bireysel özelliklere dayandığı için klasik güvenlik önlemleri ile kıyaslandığında çok daha etkili sonuç verebiliyor. Bir kişinin sesini tam olarak kopyalamak mümkün değildir. Ses biyometrisi, güvenlik adımlarının sayısını ve doğrulama süresini de önemli ölçüde azaltabiliyor. Yapay zeka destekli bu yeni teknoloji sayesinde çağrı merkezlerinde müşteri temsilcilerinin çağrılar için daha az zaman harcamasını sağlayarak; ortalama görüşme sürelerini kısaltabiliyoruz.  Böylece çağrı merkezleri, genel giderlerden önemli ölçüde tasarruf sağlayabiliyor. Verint Ses Biyometrisi ve Dolandırıcılık çözümü,  müşteri memnuniyetini artırdığı gibi, daha verimli bir ekip ile iş akışlarında katma değer oluşturabiliyor. 

2022 yılında otomatik kalite değerlendirme alanında da farklı projeleri hayata geçirdik. Geleneksel yöntemlerde, çağrı merkezi ses kayıtları dinlenerek puanlama kalite personeli tarafından teker teker yapılmaktadır. Sistaş olarak Verint çözümleri ile bu süreçlerin bir kısmını ses analizi yardımı ile otomatikleştirmekteyiz. Bu sayede hem çok fazla çağrı değerlendirilmiş oluyor, hem de kalite ekipleri katma değerli konulara daha fazla zaman ayırabiliyor.”

Etkinlik programında yer alan diğer konuşmacılar olan; Verint Regional Head of Interaction Analytics Oshrid Lankry, Verint Global Growth Markets Vice President Zwicka Ben Zion ve Türkiye Customer Solutions Manager Kubilay Yalkın gün boyunca sunumlarında deneyim ve güvenlik konularının altını çizdiler.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@