Kurumlarda, İK Stratejisi Gündemde İlk Sırayı Alıyor

113 ülkeden 6686 İK profesyonelinin katıldığı "Creating People Advantage" araştırmasından Türkiye'ye özel sonuçlar çıktı.

Çalışan Deneyimi 19.01.2022, 11:42 24.01.2022, 15:19 Eylem gün
Kurumlarda, İK Stratejisi Gündemde İlk Sırayı Alıyor

Dünya İnsan Yönetimi Dernekleri Federasyonu (WFPMA) ve Boston Consulting Group (BCG) iş birliğiyle gerçekleşen kurumlardaki insan yönetimi eğilimlerine ilişkin dünyanın en uzun süredir devam eden "Creating People Advantage" (İnsan Avantajı Yaratmak) araştırmasının Türkiye verileri PERYÖN’ün katkılarıyla bir araya getirildi. Araştırma hem globalde hem de Türkiye’de esnek çalışma arzununun artış gösterdiğini, çalışanların farklı roller için yeniden eğitim almayı göze aldıklarını ve kalifiye çalışanlanın yüzde 20’sinin mevcut işinden memnun olduğu halde yeni işlere göz attığını ortaya çıkardı.

BCG İstanbul Yönetici Ortağı ve Türkiye Ofis Lideri Gözde Yalazı Özbek, araştırmada öne çıkan üç önemli noktanın belirleyici olduğunu söyledi: Kalifiye çalışanların yüzde 20'sinin mevcut işlerinden memnun olsa bile, yeni iş aramaları, beyaz yaka çalışanların yüzde 68'inin yeni bir role geçiş için sıfırdan eğitim almaya istekli olmaları ve tüm çalışanların yüzde 76'sının nerede ve ne zaman çalışacakları konusunda esneklik bekliyorlar. Özbek, beyaz yaka çalışanların yüzde 68'inin kendisini geliştirip farklı bir yetkinlik kazanma isteğinin globalde ve Türkiye’de karşılanmasının mutsuz bir çalışan havuzu oluşturacağını ve bunun da iş dünyası için büyük bir risk olacağını belirtti. Çalışanların yüzde 76’sının esnek çalışma arzusunun ise pandeminin bir sonucu olduğuna dikkat çeken Özbek, çalışanların esneklik kavramının herşeye bağlı olabileceğini düşünmeye ve bunu talep etmeye başladıklarını söyledi. Özbek “Geçmişte ele aldığımız konular ve mevcut İK yetkinlikleri ile yarının kazananı olmamız çok zor. Çalışanlar isteklerini artık yüksek sesle dile getiriyorlar. Bu rakamların özellikle Y ve Z kuşaklarından gelen verilerle oluşmasından yola çıkarak her bir eğilimin zamanla azalmayacağını tam tersi artacağını söyleyebiliriz” dedi.

Beklentileri karşılayacak dengeyi kurmak İK’nın sorumluluğunda

Gözde Yalazı Özbek küresel ve yerel sonuçların analizi sonrası 5 konunun ana gündem maddesi olacağının tahmin edildiğini söyledi: Beceri ve yetenek yönetimine odaklanmak, liderlik, kültür ve amaç konularının artan önemi, "İşin Geleceği"ni bugünden tanımlamak, İK uygulamalarında daha stratejik ve bütünsel bir yaklaşım ve analitik ve veri odaklı İK uygulamaları. Özbek “BCG araştırmasının sonuçlarına göre beklentiler her geçen gün değişiyor ve İK profesyonelleri birçok farklı konuyu aynı anda ele almak durumunda. Bu nedenle, şirket dinamiklerine ve çalışan gruplarına göre bir denge kurmak önemli” dedi.


Araştırmanın öne çıkan sonuçları

 • Kalifiye çalışanların yüzde 20'sinin mevcut işlerinden memnun olsa bile, yeni iş arıyor olması
 • Beyaz yaka çalışanların yüzde 68'inin yeni bir role geçiş için sıfırdan eğitim almaya istekli olmaları
 • Tüm çalışanların yüzde 76'sının nerede ve ne zaman çalışacakları konusunda esneklik bekliyor olmaları
 • Mevcut yetkinliklerin ve gelecekte aranılacak İK yetkinliklerinden büyük ölçüde farklılaşıyor olması
 • Kurumlarda, İK stratejisinin yüzde 90 oranıyla gündemde ilk sırayı alıyor olması. 
 • Türkiye bulgularının, küresel sonuçlarla karşılaştırıldığında kültür ve amaç, liderlik gibi konularda farklılaşıyor olması
 • Birçok şirketin gelecekte öne çıkacağını düşünülen yetkinliklerle ilgili somut adımlar atıyor olması
 • Araştırma, İK ve iş yaşamı için 5 önemli gündem maddesinin odağa alınmasını öngörüyor:
 1. Beceri ve yetenek yönetimine odaklanmak
 2. Liderlik, kültür ve amaç konularının artan öneminin farkında olmak 
 3. "İşin Geleceği"ni bugünden tanımlamak 
 4. İK uygulamalarında daha stratejik ve bütünsel bir yaklaşım benimsemek
 5. Analitik ve veri odaklı İK uygulamalarını sürece dahil etmek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@