ETİD'te Emre Ekmekçi İkinci Dönemde de Başkanlığı Sürdürecek

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD)’nin yönetim kurulu toplantısında oy çokluğu ile seçilen yeni yönetimde başkanlığa yine Emre Ekmekçi seçildi.

E-Ticaret 04.11.2021, 14:36 Eylem gün
ETİD'te Emre Ekmekçi İkinci Dönemde de Başkanlığı Sürdürecek

Yaklaşık 350 milyar TL’lik e-ticaret sektörünün temsilcisi olan ETİD’in yeni yönetim kurulu açıklandı. Yeni yönetimde iş dünyasının, perakende ve e-ticaret sektörünün öncü isimleri yer aldı. Emre Ekmekçi başkanlığındaki yeni yönetim kurulunda PttAVM Genel Müdürü Hakan Çevikoğlu, n11.com Tedarik Zinciri Genel Müdür Yardımcısı Ramazan Altınay, Arvato Supply Chain Solutions İş Geliştirme Direktörü Nuriye Altunkaya, Paycell İş Ortakları Koordinatörü Reyhan Mertek, Trendyol Group Finans Direktörü Yasin Canki, EasyPoint Yönetici Ortağı Emre Cevdet Çizmecioğlu, Dalyan Makine Yönetim Kurulu Üyesi Erkan Dalyan, Sahibinden.com Genel Müdür Yardımcısı Bora Biçer, Aslı Yaşasın Öztap, Ereyon.com.tr Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Ülkü, Ebebek Genel Müdürü Halil Erdoğmuş ve  Metrics34 Genel Müdürü Levent Karaçam yer alıyor. ETİD’in Genel Koordinatörlüğünü Ziya Kızıltan, Genel Sekreterliğini ise Ömer Gürkan yürütecek.

“Hedefimiz e-ihracatın artırılması ve KOBİ’lerin e-ticarete kazandırılması”

Yeni yönetim kuruluna ilişkin bilgiler veren ETİD Yönetim Kurulu Başkanı Emre Ekmekçi, “ETİD olarak Üyelerimizin aracı olarak hizmet verdiği 350 bin KOBİ ile beraber sektör hacminin yüzde 90’ından fazlasını temsil ediyoruz. E-ticaret hizmet sağlayıcıları, yeni iş modelleri, pazaryerleri, ödeme şirketleri, yatırım şirketleri ile sektörün mümkün olduğunca tüm bileşenlerini kapsayan güçlü yönetim kadromuz ile yeni dönemimize hazırız. E-ihracatın artırılması ve KOBİ’lerin e-ticarete kazandırılması en önemli hedeflerimiz arasında yer alıyor” dedi.

“Yıl sonunda işlem hacminin 400 milyar TL’yi geçmesini öngörüyoruz”

E-ticaret sektörüne yönelik güncel verileri aktaran Ekmekçi, “Elektronik Ticaret Bilgi Platformu’nun son raporuna göre 2021 yılı ilk 6 ayı itibarıyla ülkemizde e-ticaret hacmi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 75.6’lık artışla 161 milyar TL olarak gerçekleşti. 2021 yılı ilk 6 ayında sipariş adetleri yüzde 94.4 artış ile 850.7 milyon adetten 1 milyar 654 milyon adede yükseldi. Aynı dönemde e-ticaretin genel ticarete oranı ise yüzde 17.6 olarak gerçekleşti. Bu oranın en yüksek olduğu ay yüzde 20.2 ile mayıs ayı oldu. E-ticaretin 148 milyar TL ile yüzde 91.9'u yurt içinde gerçekleşti” şeklinde konuştu.

Önümüzde dönemde tüm dünyada ve Türkiye’de öne çıkan Alışverişte Bekarlar Günü, Kara Cuma, Siber Pazartesi ve yeni yıl alışverişleri nedeniyle perakende sektöründe büyük bir hareketlilik yaşanmasını beklediklerini kaydeden Ekmekçi, “Kampanya dönemlerinde online ve fiziksel satışların yüzde 100 artmasını ve yaklaşık 60 milyar TL’lik doping sağlamasını bekliyoruz. E-ticaret sektörünün büyümesini yılsonuna kadar devam ettirmesini, tüketici taleplerine yönelik yapılacak yatırımlarla yıl sonunda işlem hacminin 400 milyar TL’yi geçeceğini öngörüyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@