Türkiye'de Yöneticilerin Dijital Dönüşüm Eğilimleri

Dell EMC Türkiye Genel Müdürü Sinan Dumlu, 21 Şubat'ta Wyndham Grand Hotel'de düzenlenen basın toplantısında Türkiye’deki ve dünyadaki dijital dönüşüm yaklaşımları hakkında bilgi verdi. Dumlu, Türkiye’deki CIO’ların dijital dönüşüm yolunda karşılarına çıkan zorlukları ve yeni birleşme sonrası grup içinde yer alan tüm şirketlerle beraber bütünsel olarak  çözüm önerileri sunduklarını açıkladı.

Teknoloji 21.02.2017, 13:25 21.02.2017, 13:25
Türkiye'de Yöneticilerin Dijital Dönüşüm Eğilimleri

Dell EMC Türkiye Genel Müdürü Sinan Dumlu, 21 Şubat'ta Wyndham Grand Hotel'de düzenlenen basın toplantısında Türkiye’deki ve dünyadaki dijital dönüşüm yaklaşımları hakkında bilgi verdi.

Dumlu, Türkiye’deki CIO’ların dijital dönüşüm yolunda karşılarına çıkan zorlukları ve yeni birleşme sonrası grup içinde yer alan tüm şirketlerle beraber bütünsel olarak  çözüm önerileri sunduklarını açıkladı.

Dell EMC’nin IDC ile birlikte yaptığı araştırmaya göre, Türkiye’de sektöründe lider her 4 kurumsal işletmesinden üçü, 2017 yılında dijital dönüşümü en önemli iş önceliklerinden biri olarak görüyor. Buna karşın CIO’ların önünde dijital dönüşümü gerçekleştirmelerini engelleyecek unsurlar bulunuyor.

Dell EMC Türkiye Ülke Müdürü Sinan Dumlu, bu zorlukları şu şekilde özetliyor:
Yetişmiş iş gücü. Araştırmaya katılan CIO’ların yüzde 88’i know-how ve teknik yetenek eksikliğinden yakınıyor. Türkiye’de teknik ve tecrübe anlamında yetişmiş eleman bulma sıkıntısının en önemli engel olduğunu belirtiyor.
Yeni teknolojilere gösterilen direnç. Her iki CIO’dan biri çalışanların yeni teknolojilere karşı direnç gösterdiğini belirtiyor. Direnç gösteren çalışanlar BT ekiplerinden olmakla birlikte diğer departmanlardan da olabiliyor.
Yeni teknolojilerin kullanımının yetirince yaygınlaşmaması. Bulut bilişim, büyük veri gibi teknolojilerin yaygın olmadığı için standart hale gelememesi ve sunulan çözümlerin sektörel derinliğe inememesi CIO’ların yüzde 38’i tarafından negatif etkenlerden biri olarak görülüyor.
Yasal yükümlülükler. Özellikle düzenlemelerin yoğun olduğu bankacılık ve kamu gibi sektörlerde yeni nesil teknolojilerin adaptasyonu zorlaşıyor. Bu durum her dört CIO’dan birinin önündeki engellerden biri olarak göze çarpıyor.

Dell EMC olarak dijital dönüşüme ve geleceğe hazır olmak isteyen şirketlere uçtan uca çözüm sunarak yalnızca inovasyon odaklanmalarına fırsat sunduklarını dile getiren Dumlu, “Dünya çapında yaptırdığımız araştırmaya göre, işletmelerin neredeyse yarısı dijital girişimlerin 3 ila 5 yılı içinde işlerini elinden almasından endişe ediyor. Günümüzde işletmelerin bu endişelerden arınmalarının yolu dijital dönüşüm yolunda başarıya ulaşmalarından geçiyor” dedi.

İşletmelerin dijital dönüşüm sırasında baştan sona kendilerine eşlik edecek, yol gösterecek bir iş ortağına ihtiyaç duyduğunu belirten Sinan Dumlu, “Gittikçe daha çok sayıda müşteri dijital dönüşüm yatırımına öncelik verdikçe, iş dünyası da hızla değişiyor. Dell EMC ve iş ortakları ise bu değişim yolunda müşterilerine yardımcı olmak için benzersiz bir konumda bulunuyor" dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@